ZSO NR 5 Olsztyn

Kajakarstwo SMS Olsztyn – podsumowanie sezonu startowego

Sezon startowy dobiega końca…

Zawodników – uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie czeka ostatni udział w Ogólnopolskiej Konsultacji Szkoleniowej w Wałczu 25-27.10.2019 r. gdzie poza rywalizacją na wodzie będą uczestniczyć w testach ogólnorozwojowych (biegi, siłownia, pływalnia).

Już teraz podsumowując całoroczne zmagania należy uznać rok 2019 za wyjątkowo udany, o czym świadczą chociażby zdobyte medale:

• Mistrzostwa Świata: 1 srebrny, 1 brązowy
  • Mistrzostwa Europy: 1 brązowy
  • Mistrzostwa Polski: 5 złotych, 6 srebrnych, 6 brązowych

Do najważniejszych osiągnięć roku 2019 należy wymienić:

Mateusz Kamiński nasz absolwent podczas Mistrzostw Świata Seniorów w Szeged (Węgry) uzyskał kwalifikację olimpijską dla Polski w osadzie c-2 1000 m. Jest to ogromny sukces i ogromna szansa na kolejne IO tego zawodnika. W teście olimpijskim w Tokio wraz z Michałem Kudła stanął na najwyższym stopniu podium co tym bardziej rozbudziło nasze nadzieje …. trzymamy kciuki.

Tegoroczni maturzyści Julia Walczak oraz Bartosz Grabowski z dużym powodzeniem startowali w zawodach mistrzowskich międzynarodowych.

Julia Walczak zeszłoroczna juniorka twardo i z dużym powodzenie wkroczyła w kategorię seniorów.
W Młodzieżowych Mistrzostwach Świata oraz Młodzieżowych Mistrzostwach Europy uplasowała się dwukrotnie na 4 pozycji w olimpijskiej konkurencji c-2 500 m. Udział w Mistrzostwach Świata Seniorów zakończyła na 13 miejscu.

Bartosz Grabowski zeszłoroczny junior, fenomenalnie wszedł w kategorię seniorów.
W Mistrzostwach Świata do lat 23 wywalczył brązowym medal w indywidulanej olimpijskiej konkurencji k-1 200m. Mistrzostwa Świata Seniorów to kolejny sukces i 2 miejsce w nieolimpijskiej konkurencji k-200 m przegrywając 1 setną sekundy tytuł Mistrza Świata.

Katarzyna Szperkiewicz w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy (Racice-Czechy) po wspaniałym finiszu zdobyła brązowy medal w konkurencji olimpijskiej c-1 200 m. Medal który był jedynym dla Polski w kategorii juniorów.

W Mistrzostwach Świata Juniorów oraz Mistrzostwach Europy Juniorów startował również kajakarz Marcin Nowacki, który w konkurencji k-4 500 m zajął bardzo dobre kolejno 7 i 5 miejsce.

W końcowej fazie sezonu startowego kajakarze i kanadyjkarze Szkoły Mistrzostwa Sportowego brali również udział w corocznie rozgrywanym Pucharze Nadziei Olimpijskich. Tym razem w słowackiej Bratysławie ścigali się

1. Elżbieta Łoboziak
  2. Marcin Nowacki
  3. Antoni Łapczyński
  4. Tomasz Pytlak

Nasi reprezentanci zmierzyli się z całą czołówką światową juniorów z 36 państw. Po trzydniowych zmaganiach na dystansach 200, 500, 1000 m wróciliśmy z brązowym medalem Marcina Nowackiego w olimpijskiej konkurencji k-4 500m oraz 3 finałami.

Po jesiennych konsultacjach zaczynamy przygotowania do kolejnego sezonu startowego, który także chcielibyśmy okrasić podobnymi sukcesami.

Życzymy wytrwałości.