GIMNAZJUM NR 10

W ,,Encyklopedii sportów świata” kajakarstwo ujęte jest jako ,,odmiana sportów wodnych uprawianych na kajakach i kanadyjkach, obejmująca również turystykę kajakową. (…) Określenie kajak wywodzi się eskimoskiej nazwy kayak – łódź opięta skórą. Nazwa ta określa małą łódź żebrową o wnętrzu przykrytym skórą z wycięciem dla siedzącego w niej wioślarza (kokpit), napędzaną wiosłem o dwóch piórach bez podparcia. Obecnie za kajak, uważa się zbliżoną konstrukcję, niegdyś drewnianą, obecnie coraz częściej z tworzywa sztucznego, utrzymującą tradycyjny kształt eskimoski, ale o nowszych rozwiązaniach technicznych. Utrzymany został także kształt wioseł. (…) Historia kajakarstwa wywodzi się z kręgu kultury Eskimosów, gdzie znane było już ok. 4000 p.n.e. Stanowiło podstawę egzystencji, umożliwiało transport i polowanie na wodne ssaki i ryby. Pierwsze kontakty Europejczyków z Eskimosami pływającymi na łodziach, które w najstarszych źródłach występują jako UMIAK, nastąpił pod koniec XV w. (…). Pływanie w kajakach osiągnęło wśród Eskimosów poziom sztuki, mimo to morze zabierało wielu z nich.”

Jako sport pojawiło się ono pod koniec ubiegłego stulecia, a od 1936 roku nieprzerwanie jest dyscypliną olimpijską. Najstarsze kajaki, jakimi posługiwali się ludzie, odnaleziono w arktycznych rejonach Ameryki Północnej.

W sporcie, kajakarstwo dzieli się na:

1. Kajakarstwo klasyczne;

Płeć

500m

1000m

Kobiety

K-4

2. Kajakarstwo górskie.

Płeć

Kajakarstwo

Kanadyjkarstwo

Kobiety

C-2

3. Kanadyjkarstwo – tylko męskie.

500m

1000m

C-2

Symbole zamieszczone w tabelach K i C oznaczają rodzaj łodzie, na jakim struje zawodnik. K- kajak, C- kanadyjka, cyfra zamieszczona przy symbolu oznacza kajak lub kanadyjkę jedno-, dwu- i czteroosobową:

1 (13)

K-4

F1000010

Kopia zawodu c2

W jaki sposób rozgrywane są zawody sportowe?

Rywalizacja sportowa kajakarzy polega na jak najszybszym pokonaniu dystansu startowego 500 lub 1000m (dystanse olimpijskie). Start odbywa się ze specjalnych maszyn startowych które znikają pod wodą w chwili rozpoczęcia konkurencji. Wygrywa zawodniczka, zawodnik który pierwszy przekroczy linię mety. Regaty kajakowe odbywają się na akwenach wodnych które posiadają tor kajakowy specjalnie wybudowany w tym celu. Poniżej tor olimpijski w Pekinie na którym startowało dwóch absolwentów naszej szkoły Tomasz Mendelski, oraz Mariusz Kujawski.