11 listopada w X LO

11 listopada … czy ktokolwiek z nas zastanawiał się ostatnio czym był kiedyś i czym jest dziś ten dzień? Specjalnie nie napisałam – data, bo sformułowanie to nie oddaje wagi z jakim wiązało się to święto. Tak, to jest święto, najważniejsze dla nas Polaków. W pogoni za … wszystkim co jest tu i teraz ważne nie pamiętamy często nawet o tym Dniu wyjątkowym. Rzadko bowiem geniusz dyplomacji polskiej szedł w parze z geniuszem wojskowym i ogromnym zaangażowani społeczeństwa oraz bezinteresownym porywem serc. Dlatego dziękujemy pan Ewie Kowalewskiej, nauczycielce języka polskiego, oraz uczniom klasy III B i I B za wzruszające przypomnienie tych, o których zapominamy, a bez których w ogóle by nas nie było… Churchill powiedział kiedyś znamienne słowa, które doskonale ilustrują to co czuliśmy oglądając ten niecodzienny spektakl: „Nigdy jeszcze tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu”. Dodatkowo oglądając prezentację multimedialną z króciutkim filmikami z lat 20 – tych XX wieku (kroniki z walk, także te z Lwowa) musimy skonkludować: historia polska może być ciekawa i jest zajmująca, jeśli ociera się o współczesność i ją przenika, wpływa na nasze życie i pomaga nam zrozumieć nasz kraj, mentalność naszego społeczeństwa i nas samych. To dziwne, że tak jest, ale prawdziwe. Szkoda, że nie często o tym myślimy.