Festiwal Postaci Historycznych

11 czerwca w olsztyńskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego można było spotkać niezwykłe postacie. Ramię w ramię po szkolnym korytarzu spacerowali … Cezar i Kleopatra. Jeśli to, od biedy, można jeszcze uznać za normę :), to gdy dołączyli do nich Napoleon Bonaparte i John Lennon, sytuacja naprawdę zrobiła się interesująca.

Otóż tego dnia w szkole odbywał się wielki Festiwal Postaci Historycznych – happening zorganizowany z inicjatywy nauczyciela historii, p. Joanny Ulatowskiej-Letko.

Wszyscy uczniowie klas IV-VI wcześniej wybrali bohatera historycznego, w którego będą się wcielać. Każdy miał przygotować krótką informację na temat swojego bohatera.

Swoich reprezentantów miały wszystkie epoki – od starożytności, po czasy współczesne. Oprócz postaci wymienionych wcześniej pojawili się także m. in. Mahomet, Mieszko I, Dobrawa, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, królowe Jadwiga i Bona, św. Kinga, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Leonardo da Vinci, Maria Konopnicka, Zawisza Czarny, Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, Krzysztof Kolumb, Wolfgang Amadeusz Mozart i wielu innych

Okazało się, że nauka historii może być zabawna. Niektóre przebrania były po prostu fantastyczne, a przygotowane referaty ciekawe i wygłoszone z prawdziwą pasją.

W zmaganiach konkursowych bezkonkurencyjny był Adam Wyrwas z klasy VI w roli Napoleona Bonaparte, który zdobył Grand Prix tegorocznego festiwalu.

Na wyróżnienie zasłużyli także:

z klasy IV – Szymon Bieniaszewski, Julia Boczkowska, Piotr Gołębiewski, Paulina Grabarczyk, Ania Grzechnik, Ola Łojewska, Konrad Mielczarek, Amelka Mirecka, Gabrysia Ostrowska, Ola Rogala

z klasy V – Natalia Nikliborc, Zosia Rajewska i Damian Wierzbicki

z klasy VI – Sylwia Banaszczyk, Adam Chabowski, Dominika Jeznach, Oliwia Krajewska, Ola Mikulicz, Ola Pilarczyk, Maciej Tomaszewski, Marysia Wajzer i Sandra Wojtkiewicz

Pomysłowe stroje mieli także Agata Boraczyńska z kl. V i Szymon Piątkowski z kl. IV.

Była to pierwsza taka lekcja historii, ale na pewno nie ostatnia: )

;