Inscenizacja „Świtezianki”

W środę 17 października 2012 r. klasa VI zaprosiła uczniów i nauczycieli na autorską inscenizację ballady Adama Mickiewicza „Świtezianka”. Przedstawienie bardzo się podobało. Okazało się, że wśród szóstoklasistów jest sporo aktorskich talentów. Trzeba tu z pewnością wymienić choćby Sandrę w roli Dziewczyny, Maćka, który zagrał Strzelca oraz Olę – tajemniczą i uwodzicielską Świteziankę. Jednak również pozostali uczniowie spisali się znakomicie! Trudno zapomnieć także chór drzew, który jak w greckiej tragedii powtarzał: „Bo kto przysięgę naruszy, ach biada jemu za życia biada i biada jego złej duszy” .

Wszyscy szóstoklasiści bardzo zaangażowali się w ten projekt. Okazuje się, że utwór Mickiewicza jest aktualny do dziś – motyw zdrady, winy i kary wzbudza niekłamane emocje. Dodatkowym atutem są elementy fantastyczne oraz tajemniczy nastrój. To wszystko sprawiło, że nikt nie miał problemu z nauczeniem się na pamięć tekstu ballady : )

Praca nad inscenizacją trwała ok. 2 tygodni. Pomysł pojawił się na lekcji języka polskiego, a scenariusz powstawał spontanicznie – niemal na każdej próbie pojawiało się coś nowego. Uczniowie zadbali o kostiumy, rekwizyty i ciekawą scenografię, a także dodali kilka współczesnych akcentów 🙂 Nad całością czuwała pani Joanna Ulatowska-Letko.