Język rosyjski inaczej

08.10.2012 r. mieliśmy przyjemność gościć w murach X LO MS panią Marię Ilinę, która przyjechała do nas z wizytą z Obwodu Kaliningradzkiego i uczestniczyła w kilku lekcjach języka rosyjskiego. Tego dnia licealiści mogli samodzielnie zadawać pytania lub też korzystać z przygotowanych przez panią Maszę zagadnień do dyskusji o Rosji.

Spotkanie pozwalało osłuchać się z melodyjnością języka rosyjskiego na żywo. Dźwięczne tony, płynące z ust rodowitej Rosjanki, niejednokrotnie onieśmielały nawet prymusów, niemniej jednak, nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i chętnie zabierali głos w rozważaniach o „duchu” narodu rosyjskiego. Mieli przecież okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich od dawna pytania dotyczące kraju i tak wielkiego w nim zróżnicowania kulturowego. Dowiedzieli się m.in. znaczenia takich słów jak: „авocь”, czy też „xaлявa”, które występują tylko w Rosji i tylko Rosjanie potrafią dokładnie je objaśnić. Podczas warsztatów rozwiane zostały również wątpliwości dotyczące ogólnie panujących stereotypów na temat Rosjan i ich życia codziennego.

Zajęcia pozostawiły wiele pozytywnych wrażeń i z pewnością, dzięki ciekawej formie, przybliżyły uczniom kulturę, obyczaje oraz tradycje naszych sąsiadów ze Wschodu. Dziękujemy pani Maszy i czekamy na kolejną wizytę.

Beata Gojło