XIV Maraton Pisania Listów Amnesty International

„Pokój może panować tylko tam,
gdzie respektowane są prawa człowieka,
gdzie ludzie mają zapewnione wyżywienie
oraz gdzie jednostki i narody są wolne.”

XIV Dalajlama

W dniach 14-15 grudnia 2014 roku odbyła sięnajwiększa akcja
w obronie praw człowieka na świecie.

Podczas XIV Maratonu Pisania Listów Amnesty International
w całej Polsce napisano 214 472 listy!

W tej edycji Maratonu wzięło udział ponad 430 miejsc. Każdy mógł wysłać apel
do władz lub przekazać wyrazy solidarności w kilkunastu wybranych sprawach
z całego świata.

W liceum Maraton odbył się po raz drugi
i cieszył się większym zainteresowaniem niż zeszłoroczny.

Uczniowie pisali listy podczas warsztatów poświęconych prawom człowieka, przygotowanych przez p. Justynę Sobeczek i p. Małgorzatę Jacewicz. Wielu z nich apelowało w sprawie groźby przymusowego wysiedlenia Romów rumuńskich z obozowiska we Wrocławiu. Romowie przybyli do Wrocławia w latach 90 – tych, a kilka lat temu założyli obozowisko, w którym obecnie mieszka około 80 osób, w tym 45 dzieci. W piątek 10. stycznia Amnesty International przekazało 2 tysiące listów i kartek solidarnościowych napisanych do Romów rumuńskich z Wrocławia występując w obronie ich praw do mieszkania.
Pamiętajmy, że należy dbać o prawa człowieka, bo są one fundamentem demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, wolności, sprawiedliwości oraz pokoju

maraton_AI

Justyna Sobeczek