77-lecie wybuchu II wojny światowej

1 września jest jedną z najbardziej dramatycznych dat w historii Polski. Właśnie tego dnia wojska Rzeszy Niemieckiej zaatakowały nasz kraj, rozpoczynając największy konflikt zbrojny w historii.

Każda rocznica tych wydarzeń jest okazją, by uczcić pamięć poległych w czasie wojny. To także przestroga i nauka dla przyszłych pokoleń.

Olsztyńskie obchody 77-lecia wybuchu II wojny światowej odbyły się w tym roku na placu przed pomnikiem Armii Krajowej.

Rozpoczęcie olsztyńskiej uroczystości, upamiętniającej ofiary II wojny światowej oznajmiło w samo południe wycie syren alarmowych. Zaraz po nich zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Następnie z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, organizacji kombatanckich i służb mundurowych. Na uroczystościach nie zabrakło również młodzieży z olsztyńskich szkół, w tym delegacji naszego ZSO Nr 5 MS z Pocztem Sztandarowym Szkoły oraz mieszkańców stolicy regionu. Po modlitwie za zmarłych odczytano Apel Poległych, a kompania honorowa oddała salwę honorową.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy pod Pomnikiem Armii Krajowej.

Opiekunowie Pocztu Sztandarowego Szkoły

Beata Gojło i Radosław Świstak