Bezpieczne wakacje – warto wiedzieć….

Alert RCB – sms–owy system ostrzegania przed nagłymi zagrożeniami.

Każdy, kto znajduje się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu otrzyma na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Wiadomości tekstowe (SMS) są wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie i zdrowie. Wiadomość z ostrzeżeniem ma pomóc uniknąć niebezpieczeństwa lub zminimalizować jego skutki.

Gdy otrzymasz Alert RCB należy zastosować się do treści zawartych w wiadomości tekstowej (SMS). Rozsyłany jest do abonentów telefonów komórkowych na zagrożone tereny przez cały rok. Można się go spodziewać o każdej porze dnia i nocy, bez względu na dzień tygodnia.

Wiarygodność organizatorów wypoczynku można sprawdzić na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl

Odpoczywając, pamiętajcie o bezpieczeństwie swoim i innych osób, zachowujcie ostrożność podczas każdej aktywności, czy to w wodzie, czy na lądzie.

• Kąpcie się tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych. Większość utonięć jest rezultatem braku wyobraźni: korzystania z kąpieli po wypiciu alkoholu, w miejscach zabronionych czy skakania do wody po opalaniu.
  • Wykazujcie się ostrożnością w kontakcie z osobami obcymi, również rówieśnikami. Wszelkie propozycje wyjazdu w miejsce nieznane, fajnej zabawy czy niezapomnianych wrażeń muszą być dobrze przemyślane i sprawdzone. Dotyczy to również ofert pracy za granicą.
  • Pamiętajcie o zagrożeniach i konsekwencjach, jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające (papierosy, e-papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze czy inne niebezpieczne substancje).
  • Nie bierzcie nic od obcych (lizaków, cukierków, picia).
  • Zapewniajcie sobie bezpieczeństwo przy nocnych powrotach z dyskotek, zabaw, festynów, koncertów i innych imprez w myśl zasady „Razem przyszliśmy, razem wracamy”.
  • Każdy powinien znać zasady poruszania się po drodze pieszo czy rowerem, szczególnie, jeśli jest w wieku pozwalającym na samodzielne się po niej poruszanie.
  • Używajcie elementów odblaskowych.
  • Zawsze informujcie dorosłych, z kim i gdzie idziecie się bawić czy spotkać oraz kiedy planujecie powrót. Róbcie użytek ze swoich telefonów – dzwońcie, piszcie
    sms–y w razie zmiany planów.
  • Miejcie przy sobie naładowany telefon i powerbank.
  • Bądźcie ostrożni podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji, wtedy bowiem jesteście najbardziej narażeni na kradzież bagażu, portfela, telefonu komórkowego lub innych wartościowych przedmiotów.
  • Uważajcie na zwierzęta – te dzikie, bezpańskie, ale i oswojone. Mogą dotkliwie pogryźć, zarazić wścieklizną

Bez względu na wiek zachowujmy się kulturalnie wobec siebie i otoczenia. Zachowania wulgarne, agresywne czy przemoc to nie są prawidłowe formy kontaktu międzyludzkiego, a wyrzucanie śmieci w inne miejsca, niż do tego wyznaczone, jest naruszeniem obowiązujących norm prawnych i społecznych.

Udanych i bezpiecznych wakacji!