Cyberprzemoc – szkolne debaty oksfordzkie w liceum

W naszej szkole odbył się szkolny turniej debat oksfordzkich, których przewodnim tematem była cyberprzemoc. Udział w nich wzięli uczniowie klas I i II. Dyskusje rozpaliły mówców, którzy zaciekle bronili bądź obalali argumenty przeciwnej drużyny, przy bardzo aktywnym udziale publiczności. W dyskusjach poruszano zagadnienia związane z formami cyberprzemocy, możliwością stania się jej ofiarą czy sposobami zmniejszenia ryzyka znalezienia się w takiej sytuacji. Wskazywano też, gdzie można szukać pomocy. Oto niektóre argumenty uczniów i informacje pojawiające się w trakcie debat:

„Świadomość o zagrożeniach w Internecie wzrasta”, „Sami tworzymy sytuacje niebezpieczne w sieci nie czytając regulaminów przez nieświadomość lub zaniedbanie”, „Trzeba rozgraniczyć, kiedy hejt przeradza się w łamanie prawa” , „Osoby hejtujące wykorzystują do tego celu kilka lub kilkanaście kont”, „Internet nie jest bezpieczny, są w nim ludzie, którzy chcą nas skrzywdzić. Najczęściej dzieje się to na portalach społecznościowych”, „Darknet nie bez powodu ma taką nazwę. Tu dochodzi do wielu przestępstw. Nie daje on 100% anonimowości. Policja już potrafi zlokalizować użytkowników tej sieci”…

Z wypowiedzi uczniów wynika, że anonimowość w sieci jest jednak pozorna, a rozwój sieci informacyjnej powoduje, że każda nasza aktywność jest rejestrowana. Coraz większa dostępność do sieci bezprzewodowej, szczególnie ze smartfonów, i łatwość umieszczania różnych treści naraża nas na bycie ofiarą cyberprzemocy. Powinniśmy zawsze pomagać wszystkim, nie tylko koleżankom i kolegom, których spotkało coś złego w sieci. Nie powinniśmy przekazywać dalej obraźliwych informacji czy też publikowanych w żadnej formie zdjęć, filmików bez zgody zainteresowanego. W ten sposób możemy kogoś ochronić przed staniem się ofiarą cyberprzemocy. Kiedy spotkamy się z sytuacjami, które naruszają poczucie mojej godności, moje dobre samopoczucie, nie bójmy się o tym mówić i poprosić o pomoc kogoś dorosłego.

Wyniki turnieju debat oksfordzkich

I miejsce klasa II b LO w składzie:

Maria Wajzer, Piotr Czereszko, Maja Szajdek, Piotr Sadłowski

II miejsce klasa I a LO w składzie:

Wiktor Nadolny, Michał Duda, Maciej Izdebski, Mateusz Cegiełka

III miejsce klasa II a LO  w składzie:

Eryk Kosek , Łukasz Januszko, Eliza Ostrowska, Kuba Sienkiewicz

IV miejsce klasa I b LO w składzie:

Oliwia Wett, Wiktoria Szeluga, Jakub Horba, Michał Kulpa

Marszałkiem debat był nauczyciel historii i wos pan Radosław Świstak.

W składa jury weszły: wicedyrektor pani Elżbieta Giedziun–Kakojejko, pedagog pani Beata Grzybicka , nauczyciel bibliotekarz pani Beata Kondraczyk.

Funkcję sekretarza pełniła psycholog szkolny pani Anna Goryszewska.

Radosław Świstak