DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

których los okrutny doświadczył srogo, że służą wciąż tym samym bogom. Bo gdy już jarzmo szkolne zrzucili, znów w progi szkolne męczeńsko powrócili.

Trawestując znany utwór Adama Mickiewicza, uczniowie przedstawili główne płaszczyzny „szkolnego konfliktu pokoleń”:

Bez serc, bez ducha – to szkieletów ludy, znosząc codziennie pracy w szkole trudy, drżąc wciąż o uczniów wysokie wyniki, niosą jak tracze lekcyjne dzienniki. Ich postać wyniosła i miny srogie straszą w dzień i w noc dzieci drogie. W snach uczniów często się pojawiają i pod tablicą jak pod pręgierzem stawiają. […]

Na szczęście zakończenie okazało się optymistyczne:

My uczniowie skłaniamy się ku takiej refleksji, że wcale z nami nie macie łatwo, bo niepokorną jesteśmy dziatwą. Więc dziś Wam po prostu mówimy zwyczajnie – w tej szkole z Wami jest naprawdę fajnie!

Młodych aktorów nagrodzono gorącymi oklaskami.

14 października był dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. Większość nauczycieli i pracowników szkoły tego dnia uczestniczyła w wyjeździe do Warszawy. W programie wycieczki znalazło się zwiedzanie cmentarza na Powązkach oraz spektakl „Dziewczyny z kalendarza” w Teatrze Komedia.        Wyjazd okazał się wspaniałą nagrodą „za trud ciągły i nieustający” – wizyta na Powązkach była okazją do refleksji i wzruszenia, zaś wieczorny spektakl dostarczył ogromnej dawki dobrego humoru i optymizmu, tak potrzebnych w codziennej pracy.