JESTEŚMY EKO

Akcja „Sprzątanie Świata” (Clean Up the World) została wymyślona w 1989 roku w Australii przez biznesmena i żeglarza Iana Kiernana, który bardzo chciał poprawić stan Zatoki Sydnejskiej, nad którą mieszkał.

W tym celu udało mu się zmobilizować 40 tys. osób, które pracowały społecznie nad oczyszczaniem zatoki z całych ton plastikowych śmieci, butelek a nawet wraków samochodów. W kolejnych latach akcja roztaczała coraz szersze kręgi, a w 1993 roku za sprawą mieszkającej w Australii pani Miry Stanisławskiej-Meysztowicz trafiła również do Polski, gdzie jej koordynacją od lat zajmuje się Fundacja „Nasza Ziemia”.

Co roku we wrześniu rozpoczyna się wielkie sprzątanie świata. Zaopatrzeni w rękawice i plastikowe worki ruszamy na pobliskie skwery i ulice, by pozbierać zalegające tam śmieci. Wszystko po to, by być dumnym z tego jak wiele zrobiliśmy dla ochrony środowiska! Ta akcja jest dowodem na to, że lubimy wspólnie działać. Szkoda, że tylko raz w roku…

Hasłem przewodnim tegorocznej akcji „Sprzątanie świata”, 18 edycji jest: „Lasy to życie – chrońmy je”. Dlaczego akurat lasy? Bo w ten sposób organizatorzy chcą włączyć się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Zresztą to właśnie lasy mają największy problem z usuwaniem dzikich wysypisk śmieci.

MY TEŻ SPRZĄTALIŚMY I ŚMIECI NAZBIERALIŚNY!!!

Zbierają dzieci z przedszkola, uczniowie w szkołach, znajomi znajomych i przyjaciele przyjaciół. Kartony z plastikowym surowcem pojawiły się w delikatesach i w ulubionym warzywniaku, w gabinecie lekarskim i w urzędzie miasta. O co chodzi? O śmieci, a konkretnie o różnego typu nakrętki, zakrętki, kapsle, korki, wieczka i pokrywki.

Zasada jest prosta: kilogram plastikowych nakrętek (wyłącznie PET) po różnego rodzaju napojach przekazanych do recyklingu to średnio około 70 groszy. Koszt wózka to 4-6 tys. zł, czyli wartość około sześciu ton surowca. Obojętnie jaki kształt i kolor, obojętnie jaki producent. Liczy się ilość – im więcej kapsli, korków, nakrętek, tym oczywiście lepiej.

NASZA SZKOŁA ZBIERA PLASTIKOWE NAKRĘTKI NA REHABILITACJĘ SZYMONA.

NASZ KONKURS RUSZYŁ – KTO WIĘCEJ???? WYNIKI Z WRZEŚNIA JUŻ NA TABLICACH SZKOLNYCH.

Baterie są odpadem niebezpiecznym zawierającym wybrane metale ciężkie takie jak ołów, kadm i rtęć, które są toksyczne dla naszego organizmu. W przypadku przedostanie się do niego wywołują choroby nerek i dysfunkcje różnych układów np.: pokarmowego i nerwowego. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tego odpadu i wyeliminowanie go środowiska, poprzez dostarczenie go do punktu zbiórki baterii w naszej szkole.

WASZ PRZEWODNIK PO EKOLOGII – Aneta Wojtkiewicz