Licealiści za więziennym murem…

Uczniowie klas I LO w dniu 20 kwietnia 2017 r. wzięli udział w wycieczce do Oddziału Zewnętrznego Aresztu Śledczego w Olsztynie.

Procedury wejścia na teren jednostki zajęły trochę czasu, a otoczony murem i innymi zabezpieczeniami teren dał odczuć, że jesteśmy w specyficznym miejscu. Po terenie jednostki oprowadzała nas pani psycholog i wychowawca. Zwiedziliśmy bloki mieszkalne, weszliśmy do cel, zajrzeliśmy do stołówki oraz poznawaliśmy z opowiadań wychowawcy życie codzienne skazanych. Funkcjonariusz przytoczył wiele smutnych przykładów z życia więźniów, które doprowadziły ich do tego miejsca i uświadomił nam, jak ogromne ograniczenia związane są z pozbawieniem wolności. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie wymagania stawia się przyszłym funkcjonariuszom służby więziennej, a także, jakie są możliwości pracy w tym zawodzie.

Opuszczenie terenu jednostki znowu zajęło nam trochę czasu.

Wycieczka ta uświadomiła uczniom, jak niewiele trzeba, by złamać sobie życie i jak cienka linia dzieli beztroskę i niefrasobliwość od przestępstwa.

Beata Grzybicka, Magdalena Denert