Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Patriotyzm jest wartością nie tylko w czasach zagrożenia narodu. Dowiedli tego uczniowie naszej szkoły, którzy swoją postawą oraz pracą podczas zajęć edukacyjnych dowiedli, że patriotyzm i postawa Polaka – obywatela nie jest im obca.

5 listopada odbyły się w klasach gimnazjalnych warsztaty niepodległościowe w ramach zajęć języka polskiego, historii i wos, podczas których uczniowie pracowali z tekstami utworów poetyckich o tematyce patriotycznej. Zadaniem ich było wykonanie plakatu poświęconego tematyce obchodów Święta Niepodległości. Plakaty ozdobiły korytarz gimnazjum. Podobne zajęcia odbyły się w liceum 10 listopada. Uczniowie przygotowali plakaty informacyjne, na których umieścili przygotowane przez siebie informacje o drogach Polski do niepodległości. Wszystkie plakaty licealistów cieszą oko estetycznym wykonaniem i przedstawiają dużą wartość merytoryczną. Po takich warsztatach pojęcie niepodległości narodowej nikomu już nie może być obce.

Uroczyste obchody zaplanowane zostały na 9 listopada. Pod kierunkiem nauczycielki języka angielskiego, pani Magdaleny Denert, pań Anety Wojtkiewicz, Moniki Rawy – Paluch, uczniowie szkoły podstawowej przygotowali uroczysty i wzruszający apel. Rozpoczęło go wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Nie zabrakło wierszy patriotycznnych i pieśni ważnych dla naszego narodu jak Rota czy pieśni legionów. Po apelu w szkole podstawowej zorganizowane zostały warsztaty poświęcone problemowi przemocy i agresji, zaś uczniowie klas I-II gimnazjum brali udział w warsztatach na temat znajomości praw i obowiązków ucznia. Efektem zajęć było wykonanie makiety idealnego ucznia szkoły mistrzostwa sportowego. Problem praw człowieka został również poruszony tego dnia w klasie III, która uczestniczyła w kolejnym spotkaniu z cyklu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej” w kinie Awangarda, gdzie uczniowie obejrzeli film dokumentalny „China Blue” poświęcony łamaniu praw pracowników i praw człowieka w chińskich fabrykach. Seans połączony był z prelekcją i dyskusją po filmie.

Licealiści natomiast reprezentowali szkołę podczas wojewódzkich obchodów Święta Niepodległości w dniu 11 listopada. Poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystej mszy świętej w olsztyńskiej katedrze, skąd przemaszerowano na Plac Solidarności, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Wolności Ojczyzny.