Po halowych mistrzostwach Polski juniorów w lekkiej atletyce w Spale Sukcesy uczniów X LO MS w Olsztynie

Mistrzami kraju zostali w Spale juniorzy Karol Zalewski z AZS UWM w biegu na 200 metrów i Zbigniew Rogowski z Jedynki Bartoszyce na 1500 m oraz juniorzy młodsi Adam Jabłoński z AZS UWM na 200 m i Andrzej Regin z Gwardii Szczytno w pchnięciu kulą (5 kg). Na drugim stopniu podium stanęli z kolei starszy brat Andrzeja, Paweł Regin – oczywiście, też w kuli (tyle że wśród juniorów) – a także dwójka 16-letnich średniodystansowców z Olsztyna, Mateusz Baczewski (600 m) i Martyna Strucińska (1000 m). Specjalność: przedłużony sprint Jeśli na kogoś z Warmii i Mazur można było liczyć w kontekście medalu HMP, to pewnie najbardziej – poza braćmi Reginami – na Karola Zalewskiego. 18-letni sprinter rodem z Reszla wypłynął na szersze wody w zeszłym sezonie, kiedy – jeszcze jako junior młodszy – został wicemistrzem kraju w hali (200 m) oraz zdobył złoto (200 m) i srebro (100 m) Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. We wszystkich trzech przypadkach Zalewski walczył o zwycięstwo z Tomaszem Kluczyńskim z bydgoskiego Zawiszy. I nie inaczej było teraz. W eliminacjach 200 m w Spale korespondencyjny pojedynek wygrał zawodnik AZS UWM, który był pierwszy w swojej serii z rekordem życiowym 21,73, lepszym o 0,09 sek. od wyniku Kluczyńskiego z innego biegu. W finale Zalewski pobiegł jeszcze szybciej, po raz drugi poprawiając życiówkę (21,55), no i nie dając szans swojemu wielkiemu rywalowi (Kluczyński miał „tylko” 22,19). Co ciekawe, „warmińsko-mazurska” była połowa z czwórki finalistów, tyle że Szymonowi Jaworskiemu z Lubawy nie udało się stanąć na podium (do brązu zabrakło 0,28 sek.). – Czy Karol był głównym faworytem do wygranej? Nie powiedziałbym, zwłaszcza jak się porówna życiówki z otwartego stadionu: 21,35 Kluczyńskiego, 21,37 Jaworskiego, no i 21,81 Karola – mówi trener Zbigniew Ludwichowski, który wspólnie z żoną Bronisławą (także trenerką w AZS UWM) prowadzi Karola Zalewskiego.

Serdeczne gratulacje