Rocznica śmierci Jana Pawła II – „Non omnis moriar”

23 kwietnia 2010 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z poezją i nauczaniem Jana Pawła II. Było ono kontynuacją spotkań rozpoczętych w rok po śmierci naszego Wielkiego Rodaka. Chcieliśmy wówczas, aby dla naszych uczniów Jan Paweł II stał się kimś bliskim i znanym, aby był ich przewodnikiem na trudnych drogach dorastania, aby jak najdłużej żył w ich sercach.       Wśród zaproszonych gości była Pani Alicja Rutecka – dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta, która jako ówczesny dyrektor naszej szkoły patronowała początkom tej inicjatywy. W trakcie spotkania Pani dyrektor podzieliła się z nami swoimi refleksjami dotyczącymi tych spotkań ale przede wszystkim osoby Jana Pawła II.       Obecny był z nami również Ojciec Dariusz Szymaniak z parafii Chrystusa Króla w Olsztynie oraz delegacje olsztyńskich szkół: Pani Elżbieta Lechicka i uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych, Pani Joanna Żach i uczniowie Gimnazjum nr 11, Pani Ewa Gałęziewska i uczniowie Gimnazjum nr 9. Pośród tych delegacji oczywiście nie zabrakło naszej Pani Dyrektor Barbary Rapińczuk oraz uczniów X Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 10 wraz z nauczycielami Panią Małgorzatą Jacewicz, Justyną Sobeczek, Elżbietą Giedziun, Panem Karolem Szuszczewiczem. Nad przebiegiem i organizacją spotkania czuwała Pani Katarzyna Klaja. Całość poprowadziła Pani Joanna Ulatowska – Letko.       Uczniowie w wyznaczonym porządku przedstawiali swoje prezentacje, które przeplatane były krótkim filmami ze spotkań Jana Pawła II z młodzieżą.       Tegoroczna Uroczystość miała wyjątkowy charakter, gdyż przeżywaliśmy ją po tragicznych wydarzeniach w naszej Ojczyźnie – katastrofie pod Smoleńskiem. Ojczyzna i miłość do niej były niezwykle ważne dla Jana Pawła II. Ojciec Święty często o swoim kraju mówił, myślał, tęsknił, wspominał i pisał. Kiedy dziś czytamy Jego słowa, wydają się one niemal prorocze. Fragment utworu Karola Wojtyły „Myśląc Ojczyzna” wyrecytowany przez Panią Joannę Ulatowską-Letko stał się najpiękniejszym epitafium dla wszystkich, którzy poświęcili swoje życie w służbie Ojczyzny.       Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani otrzymali podziękowania za udział w spotkaniu, które wręczyła Pani Dyrektor Barbara Rapińczuk.       Każdego roku uroczystość ta przypomina nam postać Jana Pawła II i przynosi nowe refleksje. Jesteśmy bardzo zadowoleni iż w spotkaniu tym biorą udział udział uczniowie i nauczyciele olsztyńskich szkół, którym nie brakuje czasu, chęci i zapału aby się w to przedsięwzięcie zaangażować. Każdego roku również, spotkanie to odbywa się w innej szkole. Mamy głęboka nadzieję, iż przyszłym roku inicjatywę przejmie Zespół Szkół Samochodowych.