Spotkanie z Maciejem Rutą absolwentem SMS, trenerem taekwondo olimpijskiego

6 marca uczniowie klas IV-VI spotkali się z p. Maciejem Rutą, absolwentem naszej szkoły, utytułowanym zawodnikiem, laureatem jubileuszowego plebiscytu „Wawrzyny SMS”, odznaczonym odznaką „Zasłużony dla SMS”, a dziś jej nauczycielem, trenerem taekwondo olimpijskiego. Jego przygoda ze sportem, która rozpoczął jako dziecko, trwa nadal, bo sportowcem jest się całe życie.

W spotkaniu, które było elementem tegorocznych obchodów Święta Szkoły pod hasłem „Absolwenci SMS wzorem dla uczniów”, wzięli udział także wychowawcy, nauczyciele oraz trenerka p. Justyna Niedziałek.

Nasz gość opowiedział o swojej drodze do mistrzostwa, która choć wcale nie była łatwa, dawała mu bardzo dużo radości. Mówił także o miłości do taekwondo, wsparciu, jakie otrzymał od rodziców, trenerów i nauczycieli, o swoich sportowych idolach i przyjaźniach oraz sposobach radzenia sobie z kryzysami. Nie zabrakło anegdot – na przykład o tym, jak na zawodach w Korei „przejadł finał”, czy o „zerknięciu w monitor”, które zakończyło się … nokautem.

Trener Maciek przekonywał uczniów-zawodników SMS, że da się połączyć naukę ze sportem, zwłaszcza w takiej szkole, jak nasza. Mówił także niezwykle ważnej relacji zawodnik-trener, która powinna opierać się na zaufaniu. Wspomnienia z czasów, kiedy był uczniem SMS, ułatwiły szkolne kroniki. Nasz gość mógł zobaczyć swoje zdjęcia i wycinki prasowe na swój temat sprzed … 19 lat. Był także czas na zadawanie pytań – m.in. o miejsce pierwszych zawodów, ilość zdobytych pucharów czy trwałość sportowych przyjaźni.

Spotkanie zakończyło się odczytaniem przez uczniów cech „absolwenta SMS” opracowanych na podstawie statutu szkoły i pamiątkowym zdjęciem. Być może stanie się ono początkiem cyklu, ponieważ doświadczenie, jakim mogą się podzielić absolwenci SMS z jej obecnymi uczniami, jest po prostu bezcenne 😊.