Taekwondo Peace Corps Team w Jastrzębiej Górze

Zawodnicy taekwondo SMS zakończyli pierwszy etap przygotowań do sezonu startowego 09/10 r. podczas zgrupowania sportowego w Jastrzębiej Górze

Zawodnicy Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie spędzili ferie bardzo aktywnie na zgrupowaniu sportowym w Jastrzębiej Górze.

Zawodnicy taekwondo ciężko pracowali w trakcie ferii zimowych na zgrupowaniu w Jastrzębiej Górze koło Władysławowa. Prowadzeni przez trenera Tomasza Kobrzyńskiego przygotowywali się do tegorocznych eliminacji i finałów Olimpiady Młodzieży oraz Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzieżowców, a także turniejów międzynarodowych klasy A. W trakcie pobytu spotkała ich miłą niespodzianka w postaci możliwości trenowania wspólnie z czwórką młodych koreańskich studentów, przysłanych do Polski przez Światową Federację Taekwondo przy współpracy z Polskim Związkiem Taekwondo Olimpijskiego.

Taekwondo Peace Corps Team w Jastrzębiej Górze

„Już drugi raz gościmy studentów z Korei Południowej. Wcześniej byli u nas w sierpniu ubiegłego roku. W ramach akcji „Korpus Pokoju Taekwondo” kolejny raz odwiedzili Polskę z misją nie tylko pokazywania najnowszych tendencji w taekwondo ale również zapoznania młodych Polaków z kulturą Południowej Korei.” I tę misję wypełniają z olbrzymim zaangażowaniem. Młodzi Koreańczycy nie tylko prowadzili niektóre treningi lecz również uczestniczyli w zajęciach jako sparing-partnerzy dla najbardziej zaawansowanych zawodników naszej szkoły.

Tomasz Kobrzyński: – „Spodobały mi się zajęcia łączące trening taekwondo z tańcem i muzyką. To ciągle dla nas nowość, lecz zawodnicy, a szczególnie zawodniczki, coraz bardziej to lubią. Taekwondo aerobik to świetna forma relaksu po ciężkich treningach walki.”

Światowa Federacja Sportu oddelegowała 27 zespołów wolontariuszy do 24 krajów świata, w tym do Polski. Zespół „polski” składa się z czterech osób:

Joo Young Kim, (25 lat) z Uniwersytetu Gyeongsang (w Jinju), studiującego na wydziale nauczycielskim jęz. japoński oraz biologię. Kim jest szefem ekipy i jednocześnie tłumaczem z języka koreańskiego na angielski a przy okazji posiadaczem stopnia 3 dan, specjalistą od pokazów taekwondo. Mówi: „Bardzo podoba mi się Polska zimą, to piękny kraj a jedzenie jest bardzo dobre. Nie chce mi się wracać do Korei po skończeniu naszej misji w Polsce!”

Yeon Kim, (22 lat) jest studentką kursu trenerskiego taekwondo w Uniwersytecie Kyounghee (Suwon), ta ekspertka walki sportowej jest posiadaczem stopnia 5 dan i reprezentantką Korei w 2005r. Stwierdza: „Była już w Polsce latem 2009 roku i tak mi się spodobała przyjacielska atmosfera, że postanowiłam przyjechać raz jeszcze. Jeśli tylko, nasza akcja będzie kontynuowana w przyszłym roku to też chciała bym odwiedzić Polskę!”

Sang Cheol Park, (23 lata) jest również studentem kierunku taekwondo na Uniwersytecie Chosun w Gwangju. Ten ekspert od walki sportowej marzy, by w przyszłości jako trener wyjechać do któregoś z europejskich krajów, może nawet do Polski? Uważa, że „doświadczenie zdobyte w Polsce będzie bardzo przydatne w realizacji marzenia”.

Ah Ra Cho, (22 lata) jest studentką dwóch kierunków: zarządzanie oraz taekwondo w Uniwersytecie Nazareth w Cheonan. W taekwondo specjalizuje się w poomse oraz jest członkinią ekipy pokazowej swego uniwersytetu. Mówi: „Podziwiam zaangażowanie polskich zawodników – to mnie motywuje, by nauczyć ich jak najwięcej!”

Justyna Niedziałek