Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010

Na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2009/2010 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie gościliśmy:

• panią Beatę Bublewicz – córkę Patrona szkoły, posła na sejm Rzeczypospolitej Polskiej
  • panią Irenę Bublewicz – żonę Patrona
  • pana Zbigniewa Lewickiego – Prezesa Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu
  • Ojca Joela Kokott – Proboszcza Parafii Chrystusa Króla w Olsztynie

Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5, pani Barbara Rapińczuk, w swoim wystąpieniu gorąco powitała wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli, trenerów i pracowników szkoły. Przedstawiła także główne cele i założenia pracy dydaktycznej, szkoleniowej i wychowawczo – opiekuńczej na nowy rok szkolny.

Podczas uroczystości pamiątkowe listy gratulacyjne i upominki otrzymali uczniowie, którzy w czasie wakacji osiągnęli szczególnie wysokie wyniki sportowe. Jak co roku o medale na zawodach krajowych i międzynarodowych walczyli kajakarze i kanadyjkarze. 15 zawodników zdobyło 18 miejsc na podium, przywożąc łącznie do Olsztyna 30 medali. Najlepsi okazali się: Mateusz Kamiński, zdobywca brązowego medalu Mistrzostw Europy Juniorów, który na Mistrzostwach Świata Juniorów w Moskwie zajął 4 miejsce. Wywalczył także złoto na Mistrzostwach Polski Juniorów w Maratonie, brąz na Pucharze Świata w Piesztanach, z Mistrzostw Polski Juniorów przywiózł 4 medale Denis Ambroziak, na Mistrzostwach Polski zdobył 5 medali, w tym, co należy podkreślić, brązowy medal Mistrzostw Polski Seniorów. Na wyróżnienie zasłużył także nasz najlepszy pływak Krzysztof Pielowski, którego społeczność szkolna uhonorowała tytułem Mistrza SMS. Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zdobył 5 medali, w tym 4 złote, reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy Juniorów w Pradze.

W związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej zgromadzeni na uroczystości uczcili chwilą ciszy pamięć tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny. Wysłuchali także wiersza wspaniałego poety, księdza Jana Twardowskiego, którego młodość przypadła na lata wojennej zawieruchy:

„O wiersze smutne mojew tym stroju pełnym haftu przed krzyżem Pańskim stojęJurkowi na Powązkach wojskowa dźwięczy sławaa mnie tasiemka alby zakwitła u rękawaO Jezu potłuczony, z tą szramą i tą różąna chłopców spójrz z Powiśla, co do mszy przy mnie służąNiech jednym choć oddechem westchnienie mi powierzączupurnych rówieśników co pod gruzami leżą”

Na zakończenie przedstawieni zostali wychowawcy poszczególnych klas:

Szkoła Podstawowa nr 23 I – p. K. Świeczkowska II – p. E. Wesołek w zastępstwie p. B. Szykuły III – p. M. Rawa – Paluch IV – p. Agnieszka Bartosik w zastępstwie p. M. Denert V – p. J. Ulatowska – Letko VI – p. Aneta Wojtkiewicz

Gimnazjum nr 10 I – p. B. Randzio II – p. L. Racis III – p. M. Jacewicz

X Liceum Ogólnokształcące Ia – p. E. Kowalewska Ib – p. E. Giedziun IIa – p. J. Sobeczek IIb – p. B. Gojło IIIa – p. M. Podralska IIIb – p. I. Hryniuk