Wycieczka kl. I LO do Wojnowa

Wycieczka klasy I LO do Wojnowa

W październiku 2008 roku klasa I A skorzystała z oferty Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego i w ramach Dni Nauki wybrała się na wycieczkę. Naszym celem było Wojnowo. To jedna z najbardziej malowniczych miejscowości na Mazurach, położona 6 km od Ukty, nad Jeziorem Duś. Wśród turystów Polaków miejscowość nie jest popularna, mimo że znajduje się przy uczęszczanej drodze z Warszawy na Mazury. Częściej do odwiedzających Wojnowo należą Niemcy. Czekając na autokar postanowiliśmy uwiecznić ten dzień wspólną fotografią.

W Wojnowie znajduje się zespół klasztorny, zbudowany w połowie XIX wieku oraz cerkiew prawosławna. Zwiedzaliśmy dawny żeński klasztor starowierców z maleńką molenną (domem modlitwy). W przedsionku świątyni eksponowane są stare zdjęcia z przedwojennego Wojnowa. W nawie głównej świątyni zobaczyliśmy ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków. W części modlitewnej klasztoru znajdują się liczne ikony, księgi liturgiczne i 3.5 metrowy posrebrzany żyrandol z 1910 roku.

Starowiercy to odłam prawosławia. Prześladowani przez władze cesarskie i oficjalny Kościół prawosławny wyemigrowali do Prus. Pierwsi z nich przybyli na Mazury w 1830r. Prawo osiedlania się nadał im w 1825r. król pruski Fryderyk Wilhelm III.Swoim opiekunom klasztor zawdzięcza utrzymanie w dobrym stanie.Starowiercy chowani są na przyklasztornym cmentarzu. Liczba obecnych we wsi wyznawców tej religii nie przekracza 20.Obecnie zabudowania klasztorne stanowią gospodarstwo agroturystyczne.Korzystając z tak uroczego miejsca i wspaniałej pogody można zintegrować się …mniej lub bardziej.

Wycieczka była mocno wyczerpująca… a poza tym trzeba nabrać sił przed popołudniowym meczykiem.