SZKOŁA PODSTAWOWA NR 23
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO
IM. M. G. BUBLEWICZA

X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO

Wycieczka kl. I LO do Wojnowa

  Wycieczka klasy I LO do Wojnowa

    W październiku 2008 roku klasa I A skorzystała z oferty Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego i w ramach Dni Nauki wybrała się na wycieczkę. Naszym celem było Wojnowo. To jedna z najbardziej malowniczych miejscowości na Mazurach, położona 6 km od Ukty, nad Jeziorem Duś. Wśród turystów Polaków miejscowość nie jest popularna, mimo że znajduje się przy uczęszczanej drodze z Warszawy na Mazury. Częściej do odwiedzających Wojnowo należą Niemcy. Czekając na autokar postanowiliśmy uwiecznić ten dzień wspólną fotografią.

 

W Wojnowie znajduje się zespół klasztorny, zbudowany w połowie XIX wieku oraz cerkiew prawosławna. Zwiedzaliśmy dawny żeński klasztor starowierców z maleńką molenną (domem modlitwy). W przedsionku świątyni eksponowane są stare zdjęcia z przedwojennego Wojnowa. W nawie głównej świątyni zobaczyliśmy ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków. W części modlitewnej klasztoru znajdują się liczne ikony, księgi liturgiczne i 3.5 metrowy posrebrzany żyrandol z 1910 roku.

Starowiercy to odłam prawosławia. Prześladowani przez władze cesarskie i oficjalny Kościół prawosławny wyemigrowali do Prus. Pierwsi z nich przybyli na Mazury w 1830r. Prawo osiedlania się nadał im w 1825r. król pruski Fryderyk Wilhelm III.Swoim opiekunom klasztor zawdzięcza utrzymanie w dobrym stanie.Starowiercy chowani są na przyklasztornym cmentarzu. Liczba obecnych we wsi wyznawców tej religii nie przekracza 20.Obecnie zabudowania klasztorne stanowią gospodarstwo agroturystyczne.Korzystając z tak uroczego miejsca i wspaniałej pogody można zintegrować się …mniej lub bardziej.

Wycieczka była mocno wyczerpująca… a poza tym trzeba nabrać sił przed popołudniowym meczykiem.  

 Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status