Wycieczka klasy VIIa do Garncarskiej Wioski

8 maja 2018 r. klasa VII A (prawie w komplecie?) wraz z wychowawczynią pojechała na kilka godzin do Garncarskiej Wioski w Kamionce koło Nidzicy. Okazało się, że całkiem niedaleko można odnaleźć prawdziwy „raj” – dosłownie i w przenośni.

Garncarska Wioska to przede wszystkim obcowanie z pięknem przyrody – kwiaty, drzewa (głównie rajskie jabłonie) i krzewy posadzone z konkretnym zamysłem, np. w kształcie labiryntu, który ma symbolizować zawirowania i trudności ludzkiego życia. W czasie spaceru nie tylko mogliśmy je podziwiać, ale także dowiedzieć się wielu ciekawostek na ich temat – na własne oczy zobaczyć Krzew Mojżeszowy, dotknąć rośliny o kwadratowych gałęziach, czy spróbować jadalnych kwiatów.

Mogliśmy odnaleźć siebie w druidzkim horoskopie, poszukać bursztynów (naprawdę!) oraz dowiedzieć się na czym polega apiterapia. Z bliska, na własne oczy zobaczyliśmy żaby, kijanki i … złote rybki. W kinie 3D obejrzeliśmy film przyrodniczy o ratowaniu osieroconych zwierząt – słoniątek i orangutanów.

Później przyszedł czas na warsztaty garncarskie. Metodą lepienia z wałeczków każdy mógł stworzyć niepowtarzalną szkatułkę. Okazało się, że niektórzy mają do tego prawdziwy talent. Widzieliśmy także, w jaki sposób powstają naczynia na kole garncarskim – to prawie jak magia?.

Gra terenowa „Rycerze Białego Wilka” i zwiedzanie Wioski oraz ognisko z kiełbaskami dopełniło całości.

Garncarskiej Wiosce dajemy „łapkę w górę”?.