„Ziemia – księgą przeszłości”

23 października w klasie IV SP odbyła się niezwykła lekcja historii – gościliśmy na niej archeologa-amatora, pana Andrzeja Kędzierskiego, tatę jednego z uczniów.

Tematem zajęć były źródła historyczne, jakie może odnaleźć archeolog. Uczniowie na własne oczy mogli się przekonać, że ziemia jest prawdziwą „księgą przeszłości” i kryje wiele skarbów. Pan Andrzej opowiedział o swoim hobby, a co najciekawsze przyniósł ze sobą wykrywacz metali i kilka ciekawych znalezisk. Każdy mógł dotknąć stuletniej monety, miedzianego pierścionka ze szmaragdem, łuski od karabinu skałkowego i wojskowych guzików. Uczniowie byli bardzo zainteresowani i mieli mnóstwo pytań. Dowiedzieli się m.in. że archeolog amator nie może prowadzić poszukiwań na cmentarzach ani tam, gdzie są stanowiska archeologiczne. Interesowała ich także wartość znalezionych przedmiotów i tajniki warsztatu „poszukiwacza skarbów”. Być może ktoś z nich zostanie w przyszłości archeologiem?