SZKOŁA PODSTAWOWA NR 23
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO
IM. M. G. BUBLEWICZA

X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO

Inscenizacja „Świtezianki”

 W środę 17 października 2012 r. klasa VI zaprosiła uczniów i nauczycieli na autorską inscenizację ballady Adama Mickiewicza „Świtezianka”. Przedstawienie bardzo się podobało. Okazało się, że wśród szóstoklasistów jest sporo aktorskich talentów. Trzeba tu z pewnością wymienić choćby Sandrę w roli Dziewczyny, Maćka, który zagrał Strzelca oraz Olę – tajemniczą i uwodzicielską Świteziankę. Jednak również pozostali uczniowie spisali się znakomicie! Trudno zapomnieć także chór drzew, który jak w greckiej tragedii powtarzał: „Bo kto przysięgę naruszy, ach biada jemu za życia biada i biada jego złej duszy” .

 

 

       Wszyscy szóstoklasiści bardzo zaangażowali się w ten projekt. Okazuje się, że utwór Mickiewicza jest aktualny do dziś – motyw zdrady, winy i kary wzbudza niekłamane emocje. Dodatkowym atutem są elementy fantastyczne oraz tajemniczy nastrój. To wszystko sprawiło, że nikt nie miał problemu z nauczeniem się na pamięć tekstu ballady : )

 

 

       Praca nad inscenizacją trwała ok. 2 tygodni. Pomysł pojawił się na lekcji języka polskiego, a scenariusz powstawał spontanicznie – niemal na każdej próbie pojawiało się coś nowego. Uczniowie zadbali o kostiumy, rekwizyty i ciekawą scenografię, a także dodali kilka współczesnych akcentów 🙂 Nad całością czuwała pani Joanna Ulatowska-Letko.

 

 Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status