SZKOŁA PODSTAWOWA NR 23
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO
IM. M. G. BUBLEWICZA

X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO

Język rosyjski inaczej

Język rosyjski inaczej

08.10.2012 r. mieliśmy przyjemność gościć w murach X LO MS panią Marię Ilinę, która przyjechała do nas z wizytą z Obwodu Kaliningradzkiego i uczestniczyła w kilku lekcjach języka rosyjskiego. Tego dnia licealiści mogli samodzielnie zadawać pytania lub też korzystać z przygotowanych przez panią Maszę zagadnień do dyskusji o Rosji.

 

Spotkanie pozwalało osłuchać się z melodyjnością języka rosyjskiego na żywo. Dźwięczne tony, płynące z ust rodowitej Rosjanki, niejednokrotnie onieśmielały nawet prymusów, niemniej jednak, nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach i chętnie zabierali głos w rozważaniach o „duchu” narodu rosyjskiego. Mieli przecież okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich od dawna pytania dotyczące kraju i tak wielkiego w nim zróżnicowania kulturowego. Dowiedzieli się m.in. znaczenia takich słów jak: „авocь”, czy też „xaлявa”, które występują tylko w Rosji i tylko Rosjanie potrafią dokładnie je objaśnić. Podczas warsztatów rozwiane zostały również wątpliwości dotyczące ogólnie panujących stereotypów na temat Rosjan i ich życia codziennego.

 

Zajęcia pozostawiły wiele pozytywnych wrażeń i z pewnością, dzięki ciekawej formie, przybliżyły uczniom kulturę, obyczaje oraz tradycje naszych sąsiadów ze Wschodu. Dziękujemy pani Maszy i czekamy na kolejną wizytę.

 

Beata Gojło

 Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status