ZSO NR 5 Olsztyn
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 23
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO
IM. M. G. BUBLEWICZA

X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO

Maraton Pisania Listów


„Otwórz gazetę dowolnego dnia i znajdziesz historię, że gdzieś ktoś siedzi w więzieniu, kogoś torturują, ktoś jest skazany na śmierć za przekonania lub wyznawaną religię. Czytelnik ma poczucie chorej niemożności. Ale jeśli te uczucia wielu ludzi połączyć, coś skutecznie może być zrobione”

Peter Benenson

 

Maraton Pisania Listów

Maraton Pisania Listów jest corocznym wydarzeniem międzynarodowej organizacji Amnesty International. Przez 24 godziny ludzie na całym świecie piszą listy w obronie osób pokrzywdzonych, aby powstrzymać niesprawiedliwość oraz represje. Wspólne pisanie listów odbywa się zawsze w weekend najbliższy 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa człowieka.
W roku 2012 Maraton Pisania Listów odbył się po raz trzynasty. W ponad 200 miejscach w Polsce i około 60 państwach na świecie pisano listy w obronie osób, których prawa są łamane.
Licealiści, z inicjatywy pani Justyny Sobeczek przyłączyli się do Maratonu po raz pierwszy. Udział w tym międzynarodowym wydarzeniu był doskonałą okazją do promocji praw człowieka. Wielu wykazało się dużą empatią i wiarą w powodzenie przedsięwzięcia. Do akcji przyłączyli się również dorośli – pracownicy szkoły. Wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie mogli wziąć udziału w Maratonie zapraszamy w przyszłym roku.

 Skip to content