ZSO NR 5 Olsztyn
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 23
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO
IM. M. G. BUBLEWICZA

X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO

Święto Szkoły 2013


15 lutego 2013 roku odbyła się doroczna uroczystość Święta Szkoły. W roli prowadzących wystąpili tegoroczni maturzyści X LO Mistrzostwa Sportowego Marta Parzychowska i Jakub Domżalski oraz, tradycyjnie, pani Joanna Ulatowska-Letko.
Tegoroczne Święto Szkoły w sposób szczególny było związane z osobą Patrona, ponieważ 20 lutego 2013 roku minie 20 lat od tragicznej śmierci Mariana Bublewicza na trasie Zimowego Rajdu Dolnoślaskiego, zaś 26 lutego będziemy obchodzić 19. rocznicę nadania szkole jego imienia.
Stałym elementem ceremoniału było wprowadzenie sztandaru szkoły oraz złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą Patronowi szkoły, Marianowi Bublewiczowi. W tym roku oprócz uczniów kwiaty złożyli przedstawiciele władz samorządowych.
Najważniejsze wydarzenia związane z życiem i karierą sportową Mariana Bublewicza oraz pielęgnowaniem pamięci o nim uczniowie przedstawili w postaci autorskiego „przeglądu prasy”.
Ale w tym roku chcieliśmy zaakcentować jeszcze inne rocznice, ważne dla nas – mieszkańców Olsztyna. W roku 1353, 660 lat temu został wydany akt lokacyjny Olsztyna, zaś 190 lat później w Norymberdze opublikowano „Rozprawę o obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika.
W roku 2013 przypadają także 2 inne ważne rocznice związane z postacią wielkiego astronoma – mija dokładnie 540 lat od jego urodzin i 470 od śmierci. Te wydarzenia i postacie mają wspólny mianownik – Olsztyn, naszą Małą Ojczyznę. Olsztyn z jego symbolami: Wysoką Bramą, Łyną, Katedrą, Ratuszem i babami pruskimi, ale przede wszystkim ludźmi. Ludźmi, którzy jak Marian Bublewicz byli i są jego Ambasadorami.
O tym, że czujemy się nieodłącznym elementem naszego miasta, jego historii i teraźniejszości, miało przekonać taneczne intro, w którym główną rolę odgrywały błękitne fale Łyny oraz nakręcony przez uczniów film „Olsztyn kocham”.

 

W dniu Święta Szkoły jest z nami zawsze Rodzina Patrona:

• pani Beata Bublewicz, córka Patrona, poseł na sejm RP
• pani Irena Bublewicz, żona Patrona

Świętowali z nami również przedstawiciele władz samorządowych, oświatowych, instytucji sportowych i kulturalnych miasta i regionu, między innymi:

• pani Anna Wasilewska
• pan Stanisław Gierba
• pani Alicja Rutecka
• pani Alicja Kołakowska
• pani Alicja Patalon
• pan Andrzej Olszewski
• pan Zbigniew Lewicki
• pan Jerzy Litwiński
• pan Wojciech Linow
• pan Janusz Porycki
• pan Janusz Milewski
• pani Anna Jankowska

Cieszyliśmy się także z obecności:
– przyjaciół i zasłużonych dla SMS
– dyrektorów szkół olsztyńskich
– działaczy sportowych, trenerów
– przedstawicieli mediów
– wszystkich absolwentów
– byłych pracowników
– i sympatyków szkoły.

Jako pierwsza głos zabrała pani dyrektor Barbara Rapińczuk. Potem mogliśmy obejrzeć film poświęcony pamięci Mariana Bublewicza, a następnie o chwilę wspomnień i refleksji poprosiliśmy córkę Patrona naszej szkoły panią poseł Beatę Bublewicz.
Życzenia i gratulacje oraz pamiątkową statuetkę otrzymaliśmy z rąk pani wicemarszałek województwa, Anny Wasilewskiej.
W naszej szkole słowa marzenie, pasja, sukces odmieniamy przez wszystkie przypadki, bo nasza szkoła jest właśnie dla ludzi, którzy mają marzenia i z pasją dążą do sukcesu.
W czasie uroczystości Święta Szkoły pięcioro uczniów-zawodników, wybranych spośród reprezentantów pięciu dyscyplin sportowych uprawianych w naszej szkole odczytało słowa Mariana Bublewicza, które uznali za motto swojej kariery sportowej.
Przy dźwiękach piosenki „Najlepsi z najlepszych” na scenę weszli: Rafał Gieszczyński – lekkoatleta, Konrad Kozłowski – kajakarz, Martyna Eland – gimnastyczka, Aleksandra Kowalczuk – taekwondzistka i Arkadiusz Mroczkowski – piłkarz.
Na pamiątkę spotkania w SMS goście otrzymali „wizytówki” z logo szkoły i słowami Mariana Bublewicza.
Święto Szkoły jest także okazją do przypomnienia sylwetki Patrona i jego osiągnięć sportowych. Dlatego w każdej ze szkół Zespołu odbyły się konkursy wiedzy o Marianie Bublewiczu. Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy z rąk pani Beaty Bublewicz.

Laureaci konkursu:

• w SP: Natalia Nikliborc, Damian Wierzbicki i Maria Wajzer
• w gimnazjum: Krystian Kuniec
• w liceum: Magdalena Śmiglewska i Konstanty Karkulowski

Uczniowie szkoły podstawowej wzięli także udział w konkursie „Olsztyn – moja Mała Ojczyzna”.
Jego laureaci to: Anna Grzechnik, Iga Kowalczyk, Amelia Mirecka, Maja Wysocka oraz Mikołaj Żyźniewski.
Tradycyjnie na uroczystości Święta Szkoły wręczane są odznaki „Przyjaciela SMS” .W tym roku tytuł i odznakę „Przyjaciela SMS” otrzymał prezes Kayak Sport Club Olsztyn pan Janusz Milewski.
Kolejną tradycją jest dokonywane na uroczystości Święta Szkoły przekazanie funkcji reprezentowania szkoły w poczcie sztandarowym. 15 lutego po raz ostatni ten zaszczytny obowiązek pełniły tegoroczne maturzystki Patrycja Kościesza i Daria Strucińska.
Uroczyście przekazały swoją funkcję młodszym koleżankom, Gabrieli Wierzbickiej i Sylwii Okuniewskiej. Pani dyrektor Barbara Rapińczuk wręczyła uczennicom dyplomy i nagrody książkowe.
Punktem programu, na który wszyscy czekali był pokaz sportowy. Okazał się on wspaniałym zwieńczeniem całej uroczystości.
Po zakończeniu części oficjalnej Goście, uczniowie i rodzice mogli m.in. obejrzeć wystawę poświęconą Patronowi szkoły, odwiedzić Izbę Pamięci, przejrzeć kroniki szkolne, kupić szkolną gazetkę i oczywiście wziąć udział w kiermaszu przepysznych ciast, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością.
Była to też okazja, aby kupić płytę ze zdjęciami z imprez i uroczystości szkolnych oraz jedyny w swoim rodzaju tomik wierszy uczniów naszej szkoły. Niewątpliwą atrakcją była także replika samochodu Mariana Bublewicza, którą można było podziwiać przed wejściem do budynku szkoły.

Spotkanie zakończyło motto życiowe Mariana Bublewicza –
„Trzeba dążyć do celu, choćby inni w jego realizację wątpili.
Najważniejsze to mocno w siebie wierzyć i mieć swój plan.”

 

Teledysk o szkole zrealizowany przez uczniów z okazji Święta Szkoły.

teledysk

 Skip to content