ZSO NR 5 Olsztyn
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 23
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO
IM. M. G. BUBLEWICZA

X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO

Wspominaliśmy Mariana Bublewicza z bliskimi Mu osobami…


W związku z 20. rocznicą śmierci Mariana Bublewicza 24 lutego 2013 r. w olsztyńskim zamku odbyło się uroczyste spotkanie zorganizowane przez panią Poseł Beatę Bublewicz, córkę Patrona. Na widowni obok znakomitych gości, rodziny Patrona, reprezentantów władz samorządowych, zasiedli obecni i byli pracownicy szkoły (państwo Krystyna i Zbigniew Żołnierowiczowie), uczniowie i absolwenci szkoły. Jako społeczność szkoły noszącej imię Mariana Grzegorza Bublewicza czuliśmy, że i nas nie może zabraknąć w tak wyjątkowych chwilach. W sali ważne miejsce, obok portretu Patrona, zajmował sztandar naszej szkoły. Szczególnie utytułowani uczniowie-zawodnicy wspierali organizację uroczystości, witając gości i kierując ich do sali, w której odbywało się spotkanie. Uczennice gimnazjum pomagały także przy sprzedaży książki „6 bieg”. Było nam bardzo miło, że szkoła zajmowała ważne miejsce w wypowiedziach osób związanych z naszym Patronem. Wielu wzruszeń dostarczył film „Nieśmiertelność”, który został wyświetlony podczas spotkania. Później Mariana Bublewicza wspominali ci, którzy mieli zaszczyt znać go osobiście, współpracowali z Nim, osoby blisko z Nim związane: córka Beata, Grzegorz Gac – pilot, z którym Bublewicz wywalczył Wicemistrzostwo Europy, Andrzej Borowczyk, dziennikarz sportowy, a także Andrzej Garycki, twórca Memoriału im. Mariana Bublewicza i Janusza Kuliga.

Jednym z wystąpień była prezentacja osiągnięć naszej szkoły przedstawiona przez panią dyrektor, Barbarę Rapińczuk. Podczas swojego wystąpienia pani dyrektor podkreśliła, że pamięć o Patronie i jego ethos są w szkole żywe, że pamięć o Marianie Bublewiczu jest podtrzymywana nie tylko z okazji Święta Szkoły, ale czcimy ją przede wszystkim, realizując na co dzień zadania statutowe szkoły: szkolenie sportowe i edukację.

Ważnym momentem uroczystości było również wystąpienie pana dr. Janusza Chełchowskiego, Prezesa Fundacji im. Mariana Bublewicza oraz dyrektora Polikliniki, który zapowiedział nowe przedsięwzięcie Fundacji – budowę Ośrodka Rehabilitacji Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych im. Mariana Bublewicza.

Spotkanie okazało się dla mieszkańców miasta bardzo atrakcyjnym pomysłem na niedzielne popołudnie. Do zamku sunęły tłumy dawnych kibiców, olsztynian, którzy cały czas podtrzymują pamięć o wybitnym olsztyńskim kierowcy rajdowym. Frekwencja była tak wysoka, że spotkanie rozpoczęło się z opóźnieniem… trzeba było zapewnić miejsca siedzące gościom, którzy nie zmieścili się w jednej zamkowej komnacie…

O spotkaniu można także przeczytać na stronach:

– Portal olsztyn24.com

Polskie Radio Olsztyn

Nasz Olsztyniak

Sport Warmii i Mazur

Prezentacja szkoły, osiągnięć w poszczególnych dyscyplinach przedstawiona podczas spotkania:

 

prezentacja szkoły

 Skip to content