Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy i stresów nadchodzi tak wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. Mamy nadzieję, że tegoroczne wakacje dla wszystkich będą przyjemne a zwłaszcza bezpieczne. Młodzi ludzie czują swobodę i luz ciesząc się, że mają ponad dwa miesiące na zrealizowanie szalonych pomysłów, na zabawę często do późnych godzin nocnych.
W tym czasie dzieci coraz chętniej spędzają czas poza domem, bawią się na podwórkach, wzajemnie się odwiedzają.
Ulubione zabawy na wolnym powietrzu to: jazda na rowerze, na modnych od kilku lat hulajnogach, rolkach, gra w piłkę. Niestety nie wszystkie miejsca gdzie dzieci mogą korzystać z uroków zabawa są bezpieczne. Nie zawsze rodzice są wstanie skontrolować jak poza domem ich pociechy z nich korzystają. Dzieciństwo bez roweru wydaje się zubożałe, każdy dorosły pamięta dreszczyk emocji, gdy miał swój wymarzony rower. Są jednak rejony, zwłaszcza w miastach, gdzie nie ma ścieżek rowerowych, ani bezpiecznych miejsc do swobodnej jazdy na rowerze, hulajnodze czy rolkach.
Zanim dzieci będą korzystać z tych przyjemności rodzice muszą porozmawiać z dzieckiem na temat bezpiecznej zabawy przy wykorzystaniu tych wspaniałych zabawek. Już od kilku lat najbardziej niebezpieczne w ruchu drogowym są dla najmłodszych miesiące letnie od maja do września, głównie jednak miesiące wakacyjne tj. czerwiec, lipiec i sierpień. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że bardzo często w swych szaleństwach dzieci zapominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.
To właśnie podczas wakacji rośnie liczba tragicznych wypadków, których można by uniknąć, uświadamiając dzieci o grożących im niebezpieczeństwach i w miarę możliwości zabezpieczyć je przed nimi.
Dziecko zabezpieczone elementami odblaskowymi jest widoczne z dużej odległości, co daje kierowcy samochodu czas na odpowiednie wyminięcie pieszego i zmniejszenie prędkości. W ten sposób unikniemy tragicznego w skutkach wypadku potrącenia. Jednak lato nie jest jedyną porą kiedy dzieci narażone są na niebezpieczeństwo. Muszą być one widoczne na ciemnych drogach przez cały rok.
Przechodząc przez jezdnię lub ulicę, za każdym razem dzieci narażone są na niebezpieczeństwo. Zachowanie dzieci bywa często spontaniczne. Bawiąc się zapominają o wszystkim; chcąc odzyskać piłkę, przebiegają na drugą stronę jezdni nie zważając na nic. Większość wypadków zdarza się na drogach pozawiejskich i to dość często na prostych odcinkach, a w miastach na przejściach dla pieszych, przystankach komunikacji publicznej, skrzyżowaniach.
Do najczęstszych przyczyn wypadków należą:
Rodzice najlepiej znają swoje dziecko, jego mocne i słabe strony, rozumieją potrzeby, trudności, wyjaśniają problemy, odpowiadają na pytania, a przede wszystkim pokazują w jaki sposób należy zachowywać się na drodze. Przykład rodziców jest najskuteczniejszym sposobem uczenia dzieci właściwego zachowania. Wzory zachowań dziecko przyjmuje od dorosłych przez naśladownictwo. Powinniśmy wystrzegać się wszelkich błędów, brawury, lekceważenia przepisów itp. gdyż dziecko może przyjąć takie postępowanie za normę lub przyjąć je podświadomie. Zdrowie, życie oraz bezpieczeństwo dzieci stanowią wartość, o które powinniśmy się troszczyć wszyscy.
Kilka cennych rad i uwag jak spędzić bezpiecznie wakacje:
Apelujemy do rodziców i opiekunów dzieci zawsze interesujcie się czym wasze dziecko się bawi, gdzie jest miejsce jego zabawy i czy to co robi jest bezpieczne, szczególnie w okresie wakacyjnym.
WAŻNE TELEFONY
112 – telefon alarmowy służb ratowniczych
997 – telefon alarmowy Policji
998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej
999 – telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego
116111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży