ZSO NR 5 Olsztyn
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 23
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO
IM. M. G. BUBLEWICZA

X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO

ŚWIĘTO SZKOŁY 2012


ŚWIĘTO SZKOŁY 2012

„Pasja + działanie + wizja = sukces!”

       W piątek, 24 lutego, po raz kolejny spotkaliśmy się na dorocznej uroczystości Święta Szkoły. Wspólny wysiłek całej społeczności szkolnej sprawił, że było to wydarzenie niezwykłe, dzięki któremu mogliśmy zaprezentować nasze sukcesy i osiągnięcia, udowodnić, że naprawdę jesteśmy „szkołą z pasją”!        Z tej wyjątkowej okazji zaprosiliśmy wielu Gości, wśród których znaleźli się: *    żona Patrona, pani Irena Bublewicz wraz z bratanicą Barbarą Bublewicz, *    pani Anna Wasilewska, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, *    pani Alicja Rutecka, dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego, *    pan Mariusz Badura, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna, *    pani Barbara Antczak, dyrektor Wydziału Wspomagania Rozwoju Szkół i Placówek Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty, *    pan Zbigniew Lewicki, prezes Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu, *    pan Zbigniew Gontarz, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, *    pan Wojciech Linow, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży w Piłce Nożnej, *    pani Anna Jankowska, inspektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna, *    pani Danuta Rotopel-Olsztyn, przedstawiciel Polskiego Związku Motorowego w Olsztynie, *    pan Janusz Milewski, prezes Kayak Sport Club Olsztyn, *    państwo Bronisława i Zbigniew Ludwichowscy, trenerzy lekkoatletyki, *    ojciec Joel Kokott, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Olsztynie.

 

       W gronie Gości nie zabrakło przyjaciół i zasłużonych dla SMS, działaczy sportowych, trenerów, przedstawicieli mediów, absolwentów, byłych pracowników i sympatyków szkoły. Uroczystość Święta Szkoły prowadzili w tym roku: uczniowie klasy III Gimnazjum nr 10 Klaudia Grygo i Filip Lotarski, uczniowie klasy III B X LO Alicja Pałaszewska i Marek Szafałowicz oraz pani Joanna Ulatowska-Letko, nauczycielka języka polskiego i historii.

       Jednym z najważniejszych motywów każdego Święta Szkoły jest pamięć o Patronie, Marianie Bublewiczu. Dlatego każda uroczystość rozpoczyna się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową – zgodnie z naszą tradycją delegacja składa się z najmłodszych uczniów zespołu szkół. Najstarsi, czyli tegoroczni maturzyści, przed każdym Świętem Szkoły składają wiązankę na grobie Patrona.

 

       W tym roku scenariusz uroczystości koncentrował się wokół dwóch wielkich sportowych wydarzeń, jakie czekają nas w roku 2012: Igrzysk Olimpijskich w Londynie oraz Euro 2012. Nie mogliśmy jednak zapomnieć, że rok szkolny 2011/2012 to także rok szkoły z pasją. Szkoła Mistrzostwa Sportowego powstała i istnieje dzięki pasji wielu ludzi. W naszej szkole pasja jest po prostu obowiązkowa. Rzecz jasna sportowa pasja. Świadczyła o tym również przygotowana scenografia, którą stanowiły puchary i medale zdobyte przez uczniów szkoły.

       Dlatego kolejny rok istnienia Szkoły Mistrzostwa Sportowego rozpoczęliśmy, nawiązując do symboliki i ceremoniału olimpijskiego. Pięć uczennic gimnazjum zaprezentowało impresję taneczną inspirowaną barwami olimpijskimi, a następnie w uroczystej paradzie weszli na scenę reprezentanci pięciu dyscyplin sportowych uprawianych w zespole szkół. Byli to najlepsi z najlepszych, gimnastyczki, kajakarze, taekwondziści, piłkarze i lekkoatleci – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23, Gimnazjum nr 10 i X Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie. Publiczność miała okazję podziwiać medalistów i uczestników imprez międzynarodowych, w tym Mistrzostw Europy, Nadziei Olimpijskich, członków kadry Polski, mistrzów Polski, kandydatów do wyjazdu na Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy, być może przyszłych olimpijczyków. Parada zakończyła się symbolicznym zapaleniem znicza olimpijskiego.

 

       W kolejnej części uroczystości o sportowych i innych pasjach naszych uczniów mówiła pani dyrektor Barbara Rapińczuk.

       Jak co roku nie zabrakło pokazów sportowych – kolejno swoje umiejętności prezentowali: gimnastyczki, taekwondziści i piłkarze. Występy zostały przyjęte przez publiczność owacyjnie. Duże emocje wzbudził pokaz piłkarzy, którym towarzyszyły czirliderki i „prawdziwi” kibice.

         

       Jednak największą atrakcją okazał się pokaz finałowy, w którym wystąpili wspólnie przedstawiciele wszystkich dyscyplin, udowadniając, że choć tak różni, potrafią działać razem.

   

       Tradycyjnie na uroczystości Święta Szkoły wręczane są odznaki „Przyjaciela SMS” i „Zasłużonego dla SMS”. Otrzymało je już wiele osób, które swoim zaangażowaniem wspierały działalność szkoły oraz przyczyniały się do tworzenia jej pozytywnego wizerunku.        Odznakę „Przyjaciela SMS” otrzymał pan Leszek Malarski – działacz sportowy, sympatyk rajdów samochodowych, który od lat wspiera wszystkie ważniejsze imprezy sportowe organizowane przez szkołę, fundując indywidualne nagrody dla zwycięzców.

       – pan Robert Włodarczyk – trener kajakarstwa, związany ze szkołą w latach 1998-2006. W czasie, gdy pełnił funkcję trenera koordynatora, uczniowie SMS zdobyli ponad 170 medali Mistrzostw Polski. Wszyscy pamiętamy jego zaangażowanie zarówno w proces szkolenia sportowego, jak też pracę wychowawczą z powierzonymi mu uczniami-zawodnikami.        – Paula Plichta – gimnastyczka, zawodniczka klasy mistrzowskiej, członki kadry narodowej seniorek, reprezentantka Polski. Jej kariera sportowa trwa już 13 lat. W tym czasie zdobyła 76 medali na zawodach krajowych i międzynarodowych. Jest wielokrotną mistrzynią Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Startowała w Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy, Europejskiej Olimpiadzie Młodzieży, Nadziejach Olimpijskich. Od roku 2006 znajduje się w dziesiątce najpopularniejszych sportowców Warmii i Mazur wyłanianych w plebiscycie „Gazety Olsztyńskiej”.        – Denis Ambroziak – kajakarz, który właśnie w tej chwili osiąga szczyt swoich sportowych możliwości. Od dwóch lat na stałe zadomowił się w Kadrze Narodowej Młodzieżowców i Seniorów, reprezentując nasz kraj na arenie międzynarodowej. Rok 2011 przyniósł mu największy sukces sportowy w dotychczasowej karierze – brązowy medal na Mistrzostwach Świata Seniorów w Szeged. W tej chwili najważniejsze wyzwanie to kwalifikacje olimpijskie i realna możliwość wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Co należy podkreślić, jest najmłodszym zawodnikiem w Kadrze Polski.        – Mateusz Kamiński – kanadyjkarz, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, startował z powodzeniem na Mistrzostwach Europy Juniorów i Seniorów. Rok 2011 może zaliczyć do szczególnie udanych – jest jedynym zawodnikiem w Polsce, który w jednym sezonie wywalczył dwa medale na Mistrzostwach Europy i dwa na Mistrzostwach Świata. Jest też pierwszym zawodnikiem w kraju, który dwa razy z rzędu był podwójnym złotym medalistą Mistrzostw Polski w Maratonie.Odznaki wręczyła pani dyrektor Barbara Rapińczuk.

   

       Kolejnym punktem imprezy były wystąpienia zaproszonych Gości. Niestety, obowiązki służbowe sprawiły, że na uroczystości nie była obecna córka Patrona szkoły, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, pani Beata Bublewicz. Adres, który skierowała do całej społeczności szkolnej odczytała asystentka pani poseł, pani Magdalena Olchowik.        Gratulacje i życzenia złożyli nam także: pani Anna Wasilewska, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz pani Barbara Antczak, która reprezentowała Kuratorium Oświaty.

 

       To już tradycja, że na uroczystości Święta Szkoły dokonuje się uroczyste przekazanie sztandaru szkoły. 24 lutego po raz ostatni widzieliśmy w tej roli Pawła Najmowicza, który jest tegorocznym maturzystą. Miejsce Pawła zajął w poczcie jego młodszy kolega, Jakub Andrzejczak, uczeń klasy I B.

       Na uroczystości nie zabrakło akcentów humorystycznych, jak choćby „wtargnięcie” na scenę piłkarzy, którzy nie mogli się doczekać na swoją kolej, występ konferansjerów w biało-czerwonych szalikach, czy wreszcie kabaret „Strefa Kibica”, który bardzo spodobał się publiczności.

       Po zakończeniu oficjalnej części imprezy goście mogli obejrzeć przygotowane wystawy: „Ludzie z pasją” oraz „Warto ich poznać”, które prezentowały osiągnięcia najlepszych zawodników poszczególnych dyscyplin. Warto było zajrzeć także do Izby Pamięci i kronik szkolnych, kupić okolicznościowe wydanie szkolnej gazetki „Sportlandia” i płytę ze zdjęciami z imprez i uroczystości szkolnych oraz oczywiście wziąć udział w kiermaszu przepysznych ciast.

   

       Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu nas odwiedzili. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie miłe słowa, życzenia i gratulacje. Doceniamy wysiłek uczniów biorących udział w pokazach i prezentacjach, zaangażowanych w przygotowanie oraz prowadzenie imprezy. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich Rodziców, którzy na różne sposoby włączyli się w organizację tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Dziękujemy sponsorom i wszystkim sympatykom szkoły. Jesteśmy przekonani, że dzięki uroczystości Święta Szkoły wspólnie podtrzymujemy piękne tradycje i etos Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie oraz przyczyniamy się do kreowania i utrwalania jej pozytywnego wizerunku.

Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!

24 lutego, w miniony piątek, spotkaliśmy się na dorocznej uroczystości ŚWIĘTA SZKOŁY. Wspólny wysiłek całej społeczności szkolnej sprawił, że było to wydarzenie niezwykłe, dzięki któremu mogliśmy zaprezentować nasze sukcesy i osiągnięcia, udowodnić, że naprawdę jesteśmy „szkołą z pasją”! Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu nas odwiedzili. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie miłe słowa, życzenia i gratulacje. Doceniamy wysiłek uczniów biorących udział w pokazach i prezentacjach, zaangażowanych w przygotowanie oraz prowadzenie imprezy. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich Rodziców, którzy na różne sposoby włączyli się w organizację tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Jesteśmy przekonani, że dzięki uroczystości Święta Szkoły wspólnie podtrzymujemy piękne tradycje i etos Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie oraz przyczyniamy się do kreowania i utrwalania jej pozytywnego wizerunku.

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna ZSO nr 5 Mistrzostwa Sportowego im. M. G. Bublewicza w Olsztynie

 Skip to content