SZKOŁA PODSTAWOWA NR 23
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO
IM. M. G. BUBLEWICZA

X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO

Taekwondo Peace Corps Team w Jastrzębiej Górze

Zawodnicy taekwondo SMS zakończyli pierwszy etap przygotowań do sezonu startowego 09/10 r. podczas zgrupowania sportowego w Jastrzębiej Górze

Zawodnicy Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie spędzili ferie bardzo aktywnie na zgrupowaniu sportowym w Jastrzębiej Górze.

Zawodnicy taekwondo ciężko pracowali w trakcie ferii zimowych na zgrupowaniu w Jastrzębiej Górze koło Władysławowa. Prowadzeni przez trenera Tomasza Kobrzyńskiego przygotowywali się do tegorocznych eliminacji i finałów Olimpiady Młodzieży oraz Mistrzostw Polski Juniorów i Młodzieżowców, a także turniejów międzynarodowych klasy A. W trakcie pobytu spotkała ich miłą niespodzianka w postaci możliwości trenowania wspólnie z czwórką młodych koreańskich studentów, przysłanych do Polski przez Światową Federację Taekwondo przy współpracy z Polskim Związkiem Taekwondo Olimpijskiego.

Taekwondo Peace Corps Team w Jastrzębiej Górze

„Już drugi raz gościmy studentów z Korei Południowej. Wcześniej byli u nas w sierpniu ubiegłego roku. W ramach akcji „Korpus Pokoju Taekwondo” kolejny raz odwiedzili Polskę z misją nie tylko pokazywania najnowszych tendencji w taekwondo ale również zapoznania młodych Polaków z kulturą Południowej Korei.” I tę misję wypełniają z olbrzymim zaangażowaniem. Młodzi Koreańczycy nie tylko prowadzili niektóre treningi lecz również uczestniczyli w zajęciach jako sparing-partnerzy dla najbardziej zaawansowanych zawodników naszej szkoły.

Tomasz Kobrzyński: – „Spodobały mi się zajęcia łączące trening taekwondo z tańcem i muzyką. To ciągle dla nas nowość, lecz zawodnicy, a szczególnie zawodniczki, coraz bardziej to lubią. Taekwondo aerobik to świetna forma relaksu po ciężkich treningach walki.”

Światowa Federacja Sportu oddelegowała 27 zespołów wolontariuszy do 24 krajów świata, w tym do Polski. Zespół „polski” składa się z czterech osób:

Joo Young Kim, (25 lat) z Uniwersytetu Gyeongsang (w Jinju), studiującego na wydziale nauczycielskim jęz. japoński oraz biologię. Kim jest szefem ekipy i jednocześnie tłumaczem z języka koreańskiego na angielski a przy okazji posiadaczem stopnia 3 dan, specjalistą od pokazów taekwondo. Mówi: „Bardzo podoba mi się Polska zimą, to piękny kraj a jedzenie jest bardzo dobre. Nie chce mi się wracać do Korei po skończeniu naszej misji w Polsce!”

Yeon Kim, (22 lat) jest studentką kursu trenerskiego taekwondo w Uniwersytecie Kyounghee (Suwon), ta ekspertka walki sportowej jest posiadaczem stopnia 5 dan i reprezentantką Korei w 2005r. Stwierdza: „Była już w Polsce latem 2009 roku i tak mi się spodobała przyjacielska atmosfera, że postanowiłam przyjechać raz jeszcze. Jeśli tylko, nasza akcja będzie kontynuowana w przyszłym roku to też chciała bym odwiedzić Polskę!”

Sang Cheol Park, (23 lata) jest również studentem kierunku taekwondo na Uniwersytecie Chosun w Gwangju. Ten ekspert od walki sportowej marzy, by w przyszłości jako trener wyjechać do któregoś z europejskich krajów, może nawet do Polski? Uważa, że „doświadczenie zdobyte w Polsce będzie bardzo przydatne w realizacji marzenia”.

Ah Ra Cho, (22 lata) jest studentką dwóch kierunków: zarządzanie oraz taekwondo w Uniwersytecie Nazareth w Cheonan. W taekwondo specjalizuje się w poomse oraz jest członkinią ekipy pokazowej swego uniwersytetu. Mówi: „Podziwiam zaangażowanie polskich zawodników – to mnie motywuje, by nauczyć ich jak najwięcej!”

Justyna Niedziałek

 Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status