ZSO NR 5 Olsztyn
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 23
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO
IM. M. G. BUBLEWICZA

X LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
MISTRZOSTWA SPORTOWEGO

Trochę inna lekcja patriotyzmu…


Trochę inna lekcja patriotyzmu…

W dniach 16 i 17 listopada 2009 roku nasza szkoła gościła pana, Andrzeja Muczyńskiego, pracownika białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Te niecodzienne lekcje obywatelstwa, historii i patriotyzmu odbywały się w kontekście 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

16 listopada zajęcia odbywały się dla uczniów szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum. W szkole podstawowej miały one formę warsztatów, tematyka dotyczyła flagi państwowej. Natomiast uczniowie gimnazjum wysłuchali godzinnego wykładu na temat kampanii wrześniowej, podpartego prezentacją multimedialną.

W liceum natomiast takie lekcje odbyły się 17 listopada we wszystkich klasach. Również dotyczyły II wojny światowej oraz lat powojennych. Uczniowie mieli okazję obejrzeć także prezentacje zawierające archiwalne fotografie. Do każdej fotografii prowadzący dawał interesujący komentarz. Poza tym uczniowie otrzymali wiele informacji opartych na najnowszych badaniach historyków, których, jak na razie, próżno szukać w podręcznikach historii.

Takie inne spojrzenie na historię przydaje się każdemu, bo również nauczyciele słuchali wykładów z zaciekawieniem. A w miesiącu tak ważnym dla naszej narodowej tożsamości jak listopad, skłania także do refleksji.

 Skip to content